Το Χαρτί του Μέλλοντός μας – Ανακύκλωση Χαρτιού στα Σχολεία»

12/03/2018

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ  ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Το Χαρτί του Μέλλοντός μας – Ανακύκλωση Χαρτιού στα Σχολεία»

Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων «Το Χαρτί του Μέλλοντός μας – Ανακύκλωση Χαρτιού στα Σχολεία», το οποίο υλοποιείται από το 2017 από το ΙΤΥΕ Διόφαντος και αποσκοπεί στην οργανωμένη και συστηματική ανακύκλωση χαρτιού από την ίδια τη σχολική κοινότητα. Αφορά σχολικά και άλλα βιβλία που δεν μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν, τετράδια και λευκό φωτοτυπικό χαρτί. Συμβάλλει ουσιαστικά στην ευαισθητοποίηση και την αφύπνιση της οικολογικής συνείδησης των μαθητών, στην ενδυνάμωση του εθελοντισμού καθώς και στην ενίσχυση του στοιχείου της ανταποδοτικότητας αφού το χρηματικό ποσόν που συγκεντρώνεται από το Πρόγραμμα της Ανακύκλωσης χρησιμοποιείται για να καλύπτει τις ανάγκες των σχολείων που συμμετέχουν. Επιτυγχάνει την εξοικονόμηση υλικών και ενέργειας, σε μια εποχή που αυτό αποτελεί επιτακτική ανάγκη. Αναδεικνύει το στρατηγικό ρόλο του σχολείου και της εκπαίδευσης σε θέματα ανακύκλωσης.

Τι ζητά το σχολείο να φέρετε

Παλιά βιβλία, σχολικά ή μη, που δεν τα θέλετε πλέον. Μαθητικά τετράδια. Λευκό χαρτί φωτοτυπικού μηχανήματος.

Τι να κάνετε πριν τα δώσετε στο σχολείο

Αφαιρέστε τα πλαστικά ντύματα των εξωφύλλων των βιβλίων και τα πλαστικά εξώφυλλα των τετραδίων. Μη διαλύσετε τα βιβλία και τα τετράδια. Αφαιρέστε τους συνδετήρες από το φωτοτυπικό χαρτί ή τα σπιράλ.

Ο Δ/ντής του Σχολείου

Ιωάννης Στεφάνου