Μια φορά κι έναν καιρό ήταν…. τα παραμύθια των παιδιών!!!

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν….

τα παραμύθια των παιδιών!!!

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν… τα παραμύθια των παιδιών!!! Το συγκεκριμένο βιβλίο αποτελεί μια συλλογική εργασία των μαθητριών και μαθητών του Ε2 τμήματος του 51ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών. Μια προσπάθεια δημιουργικής γραφής που περιλαμβάνει τον συνδυασμό πραγματικών και φανταστικών στοιχείων. Οι μικροί μας συγγραφείς ορίζουν τον χώρο και τον χρόνο, τους ήρωες, την πλοκή, τη δημιουργία πραγματικών ή φανταστικών τοποθεσιών, καθώς και τα συναισθήματα των ηρώων τους. Όλα αυτά τα στοιχεία τα αποδίδουν και μέσα από τις εικόνες των παραμυθιών τους. Με τις ιστορίες τους απευθύνονται σε μικρές αλλά και μεγάλες ηλικίες. Είκοσι μία διαφορετικές ιστορίες, βασισμένες σε έναν κοινό προσανατολισμό, που αποτελούν πραγματικά αριστουργήματα και αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα παραμύθια που δημιούργησαν οι μαθητές της Ε2΄τάξης με την επιμέλεια του κ. Βασίλη Λάγιου

You may also like...