Εισαγωγή για Μουσικά και Καλλιτεχνικά Γυμνάσια

Εισαγωγή μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ  ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2019-2020

Σύμφωνα με την υπ’ αρ. Πρωτ. 61195/Δ2/17-04-2019 Υ.Α.  «Λειτουργία Μουσικών Γυμνασίων» (Β΄1371) σας ενημερώνουμε ότι στην Α΄ τάξη των Μουσικών Γυμνασίων εγγράφονται μαθητές απόφοιτοι Δημοτικών Σχολείων, εφόσον επιτύχουν σε εξετάσεις που διενεργούνται για την επιλογή μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄τάξη των Μουσικών Γυμνασίων.

Για την εισαγωγή μαθητών στα Μουσικά Σχολεία (Γυμνάσια) για το σχολικό έτος 2019-2020, οι γονείς – κηδεμόνες των υποψηφίων μαθητών υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής μόνο στο Μουσικό Γυμνάσιο της περιοχής τους από τις 6 Μαΐου έως τις 31 Μαΐου 2019.

Εισαγωγή μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Καλλιτεχνικών Σχολείων

Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε από το Υπουργείο Παιδείας η εγκύκλιος που αφορά στην εισαγωγή μαθητών της ΣΤ΄ τάξης στα Καλλιτεχνικά Γυμνάσια της χώρας.     Επισημαίνουμε ότι στον Δήμο μας δε λειτουργεί Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο. Οι αιτήσεις υποβάλλονται στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο της επιλογής του μαθητή από 6 Μαΐου 2019 έως και 31 Μαΐου 2019.

Για περισσότερες πληροφορίες  στο τηλέφωνο  του σχολείου 2610/521189

Ο Δ/Ντής του Σχολείου