ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ 2020-2021

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ  ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ΤΑΞΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

Σύμφωνα με την υπ’ αρ. Πρωτ. 50942/Δ2/04-05-2020 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ σας ενημερώνουμε ότι στην Α΄ τάξη των Μουσικών Γυμνασίων εγγράφονται μαθητές απόφοιτοι Δημοτικών Σχολείων, εφόσον επιτύχουν σε εξετάσεις που διενεργούνται για την επιλογή μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη των Μουσικών Γυμνασίων.

Για την εισαγωγή μαθητών στα Μουσικά Σχολεία (Γυμνάσια) για το σχολικό έτος 2020-2021, οι γονείς – κηδεμόνες των υποψηφίων μαθητών υποβάλλουν ηλεκτρονικά αίτηση συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής μόνο στο Μουσικό Γυμνάσιο της περιοχής τους από τις 4 Μαΐου έως τις 29 Μαΐου 2020 και ώρα 14:00.

Στην ιστοσελίδα του Μουσικού Γυμνασίου Πάτρας, έχουν αναρτηθεί οδηγίες για την εγγραφή των μαθητών για το σχολικό  έτος 2020-2021. Επιλέξτε τον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε την ανάρτηση και τις σχετικές οδηγίες:

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου

Για εγγραφή στο Μουσικό Γυμνάσιο και πληροφορίες για τις εξετάσεις πατήστε εδώ