Καραγκιόζης στην Α΄τάξη

Οι μαθητές της Α΄ τάξης την Τετάρτη 29 και την Πέμπτη 30 Απριλίου υποδέχτηκαν με πολύ χαρά τον γνωστό καραγκιοζοπαίκτη Κ. Χρήστο Πατρινό.

Εικόνα5

Ο κύριος Χρήστος μίλησε στους μαθητές για την ιστορία του θεάτρου σκιών και για την  πορεία του Καραγκιόζη μέχρι να φτάσει στην πόλη της Πάτρας.

Εικόνα4

Στη συνέχεια, διαντιδρώντας με τους μαθητές έπαιξε την παράσταση με τίτλο: <<Άνθρωπος αγράμματος και οι περιπέτειές του>>.

Εικόνα5

Την επόμενη ημέρα εξήγησε στους μαθητές τον τρόπο κατασκευής των φιγούρων ξεκινώντας από την αναφορά στα διαφορετικά υλικά, (δέρματα, χρώματα,?) μέχρι την κατασκευή των επαγγελματικών φιγούρων.

Ύστερα τα παιδιά υπό την καθοδήγηση του κ. Πατρινού συμμετείχαν σε ένα εργαστήρι κατασκευής φιγούρων όπου ακολούθησαν βήμα βήμα τη διαδικασία για την κατασκευή των δικών τους φιγούρων.

Τρίψιμο με το γυαλόχαρτο

Εικόνα1

Καθάρισμα της φιγούρας και γέμισμα με χρώματα

Εικόνα2

Κόψιμο της φιγούρας, συναρμολόγηση των μερών και έτοιμοι? για παράσταση!!!